موبیلیزیشن و منیپولیشن

موبیلیزیشن و منیپولیشن

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

گاهی اوقات علت درد و یا محدودیت حرکتی را باید در مفاصل جستجو کرد.خصوصا در موارد حاد یا دردها و یا محدودیت های حرکتی که بدنبال یک حرکت نامناسب و یا یک ضربه یا تروما به فرد ، ایجاد میشود این تکنیک ها بسیار کارساز هستند.

از الزامات حرکت در بدن حرکت در مفاصل است.این حرکت شامل rolling، sliding, و گاها spin میباشد.گاها این حرکات در مفصل دچار اختلال میشوند.

تکنیک موبیلیزیشن در واقع ایجاد این حرکات داخل مفصل توسط فیزیوتراپی ست میباشد.این حرکات میتواند با دست و یا با کمک ابزار خاص مانند تسمه و یا کمربند انجام گردد.این حرکت علاوه بر موارد مزمن میتواند در موارد حاد نیز با گرید های پایین توسط فیزیوتراپی ست انجام شود.

گاهی اوقات بخصوص در موارد مزمن نیاز است که این تکنیک ها به شکلی خاص توسط فیزیوتراپیست طراحی گردد که توسط بیمار به عنوان تمرین در منزل ،روزانه به تعداد معین ودر دفعات لازم انجام شود.

اما تکنیک منیپولیشن در واقع همان گرید ۵ موبیلیزیشن است.این تکنیک همان کاری است که متخصصین کایروپرکتیک انجام میدهند.ومعمولان در هنگام انجام تکنیک صدای پاپ از مفصل شنیده می شود.این کار را متخصصین فیزیوتراپی هم با طی کردن دوره های ویژه ای آموزش میبینند.این تکنیک فقط در درد های حاد کاربرد دارد.و اگر در دردهای مزمن ناشی از مفصل انجام شود گرچه یک و یا دو روز درد کاهش میابد ولی بعلت تطابق های زیادی که در بافت های نرم صورت گرفته مجددا درد بازگشت خواهد کرد.بنابر این،این تکنیک اندیکاسیون خاص خود را دارد.و نباید بصورت ناصحیح استفاده شود.زیرا امکان آسیب در این نوع مانورها خصوصا در ناحیه گردن بالاست.

ما در کلنیک فیزیوتراپی حکمت نوین در قزوین با استفاده از تمام مدالیته های درمانی اعم از مدالیته های الکتریکی مانند لیزر،مگنت و درمان های دستی مانند طب سوزنی و درای نیدلینگ در خدمت بیماران گرامی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *