دسته: فیزیوتراپی

خار پاشنه-تاندونیت آشیل-التهاب فاشیای کف پا-دردهای پاشنه

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

التهاب فاشیای کف پا و یا خار پاشنه در واقع نتیجه رسوب کلسیم بدنبال التهاب مداوم و با مکرر است.
معمولا برای خار پاشنه درمان علامتی انجام میشود.درمان های روتین ومعمول بیشتر درملن های علامتی هستند.درمانهایی مثل :تزریق کورتون،استفاده از کفی های مخصوص،شاکویو تراپی،آیونتوفروزیس اسید اسیتیک و …. .
ولی پزشکان معمولا از علت بوجود آمدن این عارضه غافل میشوند.ولی نگاه فیزیوتراپی به این عرضه و درمان علتی آن به این شکل است  :تاندونیت مزمن آشیل ، پلنتار فاشیاتیس،خار پاشنه عموما بدنبال وجود تنشن و یا کشش مداوم روی تاندون آشیل و در پی آن روی فاشیای پلنتار رخ میدهد.این کشش میتواند به درگیری مایوفیشیال در عضلات همسترینگ و گاستروسولئوس مربوط باشد.

این درگیری مایو فیشیال میتواند مربوط به کارهای تکراری و استفاده نامناسب از عضلات مثل رانندگی های طولانی در مسیر های پرترافیک و یا پیاده روی طولانی مدت در مسیرهای شیب دار باشد.
گاهی اوقات این درگیری میتواند ناشی از انحراف تاندون آشیل به یک طرف بدنبال تغییرات در مفصل بین استخوانهای تالوس و کالکانئوس و یا پاشنه باشد.این تغییرات مفصلی میتواند ناشی ازجبران  تغییرات مفاصل بالاتر باشد.به عبارت دیگر چرخش در مفصل هیپ یا ران اگر یا در زانو جبران میشود یا در مچ پا.در واقع انحراف تاندون آشیل موجب میشود که نیرویی که قرار بوده تنها در جهت عمود باشد یک مولفه افقی هم پیدا کند.این مولفه افقی یا نیروی برشی در طولانی مدت موجب التهاب و سپس پارگی تاندون آشیل میشود.
ما در کلینیک فیزیوتراپی حکمت نوین در شهر قزوین بهترین متد های درمان علتی و هم علامتی را برای درمان درد پاشنه به مراجعان گرامی ارائه میدهیم.

موبیلیزیشن و منیپولیشن

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

گاهی اوقات علت درد و یا محدودیت حرکتی را باید در مفاصل جستجو کرد.خصوصا در موارد حاد یا دردها و یا محدودیت های حرکتی که بدنبال یک حرکت نامناسب و یا یک ضربه یا تروما به فرد ، ایجاد میشود این تکنیک ها بسیار کارساز هستند.

از الزامات حرکت در بدن حرکت در مفاصل است.این حرکت شامل rolling، sliding, و گاها spin میباشد.گاها این حرکات در مفصل دچار اختلال میشوند.

تکنیک موبیلیزیشن در واقع ایجاد این حرکات داخل مفصل توسط فیزیوتراپی ست میباشد.این حرکات میتواند با دست و یا با کمک ابزار خاص مانند تسمه و یا کمربند انجام گردد.این حرکت علاوه بر موارد مزمن میتواند در موارد حاد نیز با گرید های پایین توسط فیزیوتراپی ست انجام شود.

گاهی اوقات بخصوص در موارد مزمن نیاز است که این تکنیک ها به شکلی خاص توسط فیزیوتراپیست طراحی گردد که توسط بیمار به عنوان تمرین در منزل ،روزانه به تعداد معین ودر دفعات لازم انجام شود.

اما تکنیک منیپولیشن در واقع همان گرید ۵ موبیلیزیشن است.این تکنیک همان کاری است که متخصصین کایروپرکتیک انجام میدهند.ومعمولان در هنگام انجام تکنیک صدای پاپ از مفصل شنیده می شود.این کار را متخصصین فیزیوتراپی هم با طی کردن دوره های ویژه ای آموزش میبینند.این تکنیک فقط در درد های حاد کاربرد دارد.و اگر در دردهای مزمن ناشی از مفصل انجام شود گرچه یک و یا دو روز درد کاهش میابد ولی بعلت تطابق های زیادی که در بافت های نرم صورت گرفته مجددا درد بازگشت خواهد کرد.بنابر این،این تکنیک اندیکاسیون خاص خود را دارد.و نباید بصورت ناصحیح استفاده شود.زیرا امکان آسیب در این نوع مانورها خصوصا در ناحیه گردن بالاست.

ما در کلنیک فیزیوتراپی حکمت نوین در قزوین با استفاده از تمام مدالیته های درمانی اعم از مدالیته های الکتریکی مانند لیزر،مگنت و درمان های دستی مانند طب سوزنی و درای نیدلینگ در خدمت بیماران گرامی هستیم.

طب سوزنی(acupuncture)

این نوع  روش درمانی زاییده تفکر طبیبان مشرق زمین در گذشته است.در واقع از منشا و چگونگی تولد این درمان اطلاع درستی در دست نیست.ولی ابزارهایی همانند سوزن از جنس سنگ از عصر نوسنگی در چین یافت شده اند.قدیمی ترین کتاب در این زمینه متعلق به کشور چین در حدود ۲۳۰۰ سال قبل میباشد.در حال حاضر از سوزن های فلزی نازکی برای این درمان استفاده میشود.مهمترین وجه تمایز این درمان نحوه نگته بخ ددد و بیماری است.از نگاه این رویکرد بدن از ترکیب دو عنصر “یانگ” و ” یین” ساخته شده که این دیدگاه از نظر فلسفی با نگاه دیالکتیک اسلام متناظر است.اگر یین و یانگ در تعادل باشند هرگز بیماری رخ نمیدهد.منشاء هر بیماری از دیدگاه طب سوزنی چینی عدم توازن و تعادل ماببن این دو انرژی سیاه و سفید است.هر کدام که غلبه داشته باشند یکسری از بیماری ها بروز خواهند کرد.در این دیدگاه علاوه بر جریان خون ، لنف، و عصب مسیر هایی برای جریان انرژی در بدن به نام “مریدین”وجود دارند.گاهی انسداد انرژی و گاهی کاهش انرژی در این مسیرها منجر به بیماری میشود.در واقع طب سوزنی معتقد است که تمام بیماری ها در ابتدا با اختلال انرژی آغاز شده و در ادامه مشکلات فیزیکی پیش خواهند آمد.نقاط خاصی در این طب از پیش تعیین شده اند که با ورود سوزن به این نقاط به همراه تکنیک های مختلف میتوان تعادل انرژی را به مریدین باز گرداند.

اثر کاهش درد و بهبود بیماری هابا طب سوزنی اثبات شده ولی کماکان نظریه تایید شده ای برای چگونگی این اثر ارائه نشده و تمام دلایل بیان شده در حد فرضیه هستند.

معمولا یک جلسه درمان طب سوزنی بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول میکشد.

فیزیوتراپی حکمت نوین قزوین طب سوزنی را به عنوان یک درمان مکمل در کنار سایر روش های درمان قطعی وپزشکی پیشنهاد میکند.

 

Dry Needling(سوزن خشک)

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

این تکنیک امروزه یکی از تکنیک های بسیار موثر و رایج در مراکز فیزیوتراپی است .شاید یک سوال مهم که در نگاه به عنوان مقاله به ذهن میرسد مفهوم و علت کاربرد واژه خشک در کنار سوزن باشد. جالب است که بدانید در ابتدای استفاده از این تکنیک از سرنگ به همراه تزریق لیدوکائین استفاده میشد.بعدها با گسترش این تکنیک و تحقیقات بیشتر، فیزیوتراپیست ها متوجه شدند که بین استفاده و عدم استفاده از لیدوکائین و یا هر ماده تزریقی دیگر تفاوت معناداری وجود ندارد.فلذا منطقی تر به نظر رسید که به جای استفاده از سرنگهای ضخیم از سوزن های طب سنتی چینی یا همان طب سوزنی که مراتب نازکتر بودند،استفاده شود .و به دلیل استفاده از ابزار مشترک در طب سوزنی و تکنیک سوزن خشک ، گاها بیماران درای نیدلینگ را با طب سوزنی اشتباه میگیرند.

 

در مطالب بعدی راجع به طب سوزنی به تفضیل صحبت خواهیم کرد.

اما نحوه عملکرد و طریق انجام درای نیدلینگ به شرح زیر است:

با ورود سوزن به داخل بافت از طریق سه مکانیسم شیمیایی، فیزیکی،و عصبی باعث شل شدن و کاهش تون در بافت مایوفیشیال(عضله و فاشیا) میشود.ورود سوزن بافت را از نظر شیمیایی نرمال میکند.گاهی بوسیله سوزن میزان التهاب را در درد های مزمن(همانند تنیس البو و یا آرنج تنیس بازان) افزایش میدهیم تا فرایند ترمیم را فعال کنیم.گاهی بوسیله سوزن بار و فشار را از روی بافت عصبی برمیداریم.طی فرایند درای نیدلینگ معمولا با انقباضهای ناگهانی و دردناک به نام “توییچ”مواجه میشویم.و هر معمولا هر وقت با توییچ و درد مواجه شویم احتمالا نتیجه مورد نظر را از انجام درای نیلینگ دریافت کرده ایم.

نحوه انجام کار به این شکل است که فیزیوتراپی ست یک عدد سوزن را داخل لوله ای به نام گاید قرار میدهد و سوزن را با ضربه انگشت اشاره وارد عمق پوست میکند.علت استفاده از گاید ورود سریع سوزن و تحمل درد کمتر توسط بیمار است.سپس سوزن توسط فیزیوتراپی ست به داخل عضله هدایت میشود.معمولا محل  و زاویه ورود سوزن مشخص بوده و نیازبه آموزش و درک صحیح از آناتومی بدن  دارد.فیزیوتراپی ست با وارد و خارج کردن مکرر سوزن به دنبال توییچ میگردد.هر چند بدون گرفتن توییچ هم میتوان به نتایج دلخواه رسید.

و اما سوال مهمی که بیشتر بیماران مپرسند اینست که :”آیا انجام طب سوزنی و یا درای نیدلینگ درد دارد؟”

باید گفت سوزنهایی که برای داری نیدلینگ استفاده میشوند دارای قطر ۰.۳ میلیمتر در مقابل سرنگهای تزریقی ۱.۲ میلیمتری میباشند.پس با توجه به قطر ۱ به ۴ نسبت به سرنگ تزریق، منطقی است که بگوییم خود سوزن و ورود آن به بافت سالم و بدون مشکل، با توجه به استفاده از گاید دردی ندارد.ولی درد انجایی بروز میکند که سوزن وارد بافتی با تریگر پوینت و یا بافتی با همئوستاز ناقص وارد میشود.شدت درد تنها در هنگام انجام تکنیک زیاد بوده و با اینکه گاهی ممکن است  یک یا دو روز دردی مثل کوفتگی را تجربه کنید ، پس از چند ساعت با توجه به سورنس عضلات درد بسیار کاهش میابد.

مواردی که انجام درای نیدلینگ کانتراندیکاسون داشته و تقریبا ممنوع است در بیماران با مشکل قلبی حاد مثل آریتمی،فشار خون کنترل نشده، سن بالا، و سه ماهه اول بارداری میباشد‌.

ولی با توجه به اثر درمانی اعجاب انگیز درای نیدلینگ فیزیوتراپی حکمت نوین قزوین به شما پیشنهاد میکند اگر پس از بررسیهای لازم فیزیوتراپی ستها به شما پیشنهاد درای نیدلینگ را دادند حتی با توجه به دردی که ممکن است به همراه داشته باشد آنرا بپذیرید.

 

 

مایوفیشیال ریلیز

 


 


مايوفاشيال ريليز (MFR: Myofaccial Releas ) چیست:

یک تکنیک منوال (دستی) موثر است که با حفظ فشار روی محدودیتهای میوفاشیال (بافت همیندی -عضلانی ) ، درد را برطرف می کند و حرکت را برمی گرداند.برای فهمیدن تکنیکهای MFR ابتدا نیاز است که سیستم فاشیا را خوب بشناسیم .

فاشیا مثل پرده ای است که عضلات ، استخوان ، عصب ، شریان ، ورید ، ارگانهای داخلی شامل : قلب ، ریه ، مغز و نخاع را میپوشاند .یک نکته جالب راجع به فاشیا این است که تنها به صورت جداگانه در جاهای مختلف نیست بلکه ساختاری است که از سر تا پا بدون انفصال وجود دارد.

هر قسمت بدن به وسیله فاشیا به قسمت دیگر متصل میشود .

فاشیا به علت اتصال به تمام ساختارهای بدن نقش مهمی در ساپورت بدن دارد. فاشیا بدون محدودیت می تواند حرکت کند یا کشش پیدا کند.

فاشیا در داخل بافت خود تارهای انقباضی دارد که با انقباض ناهماهنگ و نابجای خود میتوانند موجب محدودیت حرکت فاشیا و ایجاد درد شوند.هرگاه صدمه یا التهاب به وجود آید، فاشیا خاصیت انعطاف پذیری اش را از دست میدهد . در نتیجه سفت و محدود شده و منبع ایجاد فشار در سایر قسمت های بدن می گردد.

از آنجایب که فاشیا در تمام بدن مانند یک لباس کشیده شده است محدودیت حرکت در یک نقطه مثلا بدلیل اسکار جراحی سزارین میتواند موجب درد شانه شود.نکته قابل توجه دیگر عبور عروق خونی ،لنف، واعصاب محیطی از فاشیاست.وگرفتگی و انقباض فاشیا موجب فشار بر این عناصر شده وباعث کاهش خونرسانی و متابولیسم بافت میگرددنکته دیگر ارتباط نزدیک فاشیا و دستگاه لیمبیک است.دستگاه لیمبیک مسئول درک احساسات می باشد.و بنابراین گاهی اوقات فشارهای روانی زیاد منجر به درگیری سیستم مایوفیشیال شده و از این طریق موجب دردهای عضلانی اسکلتی میگردد.

فوايد:

این درمان به افرادي با پوسچر بد و افراد استرسي و آسيبهاي فيزيكي كمک ميكند با اجرای این تکنیک (MFR ) شبكه فاشيايي شل می شود و تنشن عضلات و استخوانها و مفاصل و عروق واعصاب كاهش مي يابد.

اين تكنيك بافت را از نظر شیمیایی و یونی به حالت نرمال بر ميگرداند و آب رسانی به بافتها و سلولها افزایش می یابد چون گردش خون بهتر می شود.

نحوه انجام بصورت درمان دستی است ولی گاهی ممکن است فیزیوتراپیست از یک پروب برای فشار روی نقاط ماشه ای استفاده کند .

بعد از کاربرد اين نوع از تكنيك ها توسط


 ، كاهش درد بلافاصله بیمار همراه با احساس راحتي ملموس خواهد بود؛ و اگر براي بيمار خيلي محسوس نباشد بعد از چند روز كاهش درد و راحتي را اظهار ميكند .

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

کرانیوساکرال تراپی

کرانیوساکرال تراپی چند دهه است که در کشورهای دیگر به عنوان یک درمان اختصاصی انجام میگردد.

مبنای این درمان ،بر اساس حرکات ذاتی استخوان های جمجمه(کرانیال)، مهره ها و در نهایت استخوان خاجی(ساکروم) می باشد.

طبق تحقیقات اخیر ثابت شده که استخوان های جمجمه نسبت به هم حرکتی به اندازه کسری از میلیمتر دارند.این حرکات جدای از ریتم تنفس ۱۰-۱۲ بار در دقیقه صورت میگیرد.

کند شدن ریتم، تغییر در الگوی صحیح حرکت استخوانها، ویا عدم حرکت یک یا چن استخوان میتواند موجب ایجاد مشکلات عدیده ای گردد.

تغییر الگو و حرکت در استخوانها میتواند بدنبال ضربات وارد شده به سر و صورت و نیز بدلیل مشکلات مهره های گردن و یا پاسچر غلط ایجاد گردد.

تغییر ریتم کرانیو ساکرال میتواند موجب سردرد ، درد مفصل فکی-گیجگاهی،و حتی مشکلات داخلی همانند دردهای ناشناخته معده و تپش قلب گردد.حتی در درمان اضطراب کرانیو ساکرال تراپی به عنوان یک درمان مکمل مطرح است.

در کلنیک فیزیوتراپی حکمت نوین به صورت تخصصی تشخیص وضعیت کرانیوم وکرانیوساکرال تراپی به ویژه برای سردرد و دردمفصل فک و وزوز گوش انجام میگردد‌.

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین

ویسرال منیپولیشن

ویسرال منیپولیشن مجموعه از تکنیک هاست که بر روی احشاء و ریه ها انجام میشود.

احشاء دارای سه نوع حرکت هستند:

نوع اول : یک حرکت ذاتی که به آن ” موتیلیتی ” گفته میشود.این نوع حرکت در بافت همبند اتفاق می افتد.اگر این حرکت در یک عضو محدود شود باعث عملکرد بد  و نیز درد های ریفرال به نقاط مختلف میگردد.برای مثال یبوست میتواند ناشی از کاهش موتیلیتی در کلون بوده و یا سندرم روده تحریک پذیر از اختلال این حرکت در مجموعه معده،دوازدهه، روده کوچک و روده بزرگ و همچنین اسفنگتر های ذاتی اتصال دهنده این عناصر ناشی شود.

نوع دوم : “موبیلیتی” به معنی حرکت احشاء در جهت های مختلف.نمونه ساده بیماری ناشی از اختلال این حرکت ریفلاکس است.یکی از علل ریفلاکس فرو رفتن انتهای مری در ورودی معده است که میتواند به علت بالا رفتن معده باشد‌‌‌‌‌‌‌.نمونه دیگر آن به گفته عامه مردم افتادن ناف است که به علت باز شدن روده کوچک و تحت کشش قرار گرفتن مزانتر است.

نوع سوم : حرکت احشاء بصورت جمعی به طرفین و بالا و پایین است.نمونه این حرکت در خوابیدن به پهلوی چپ و افتادن وزن معده و کبد روی قلب است.این نوع حرکت معمولا در درمان مورد توجه قرار نمیگیرد.

از آنجایی که درد های ماسکلو اسکلتال گاها از احشاء منشاء میگیرند(مثلا درد شانه راست که گاها از کبد ناشی میشود) و همینطور مشکلاتی چون ریفلاکس ، یبوست، روده تحریک پذیر و … ما در مرکز فیزیوتراپی حکمت نوین با بررسی دقیق ودرمان این مشکلات نوید بخش زندگی بهتری برای شما خواهیم بود.

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین
ویسرال منیپولیشن

منوال تراپی چیست؟

منوال تراپی شامل تکنیک های مختلفی جهت اصلاح مکانیکی ساختار های بدن همچون مفاصل، بافت نرم، احشاء ویسرال می باشد.

این تکنیک ها شامل موارد زیر میباشد:

*موبیلیزیشن

*منیپولیشین

*کرانیوساکرال تراپی

*ویسرال منیپولیشن

*مایوفیشیال ریلیز

*داری نیدلینگ یا سوزن خشک

*طب سوزنی

*انواع ماساژ

این موارد در مطالب بعدی به تفصیل توضیح داده خواهد شد‌.

بهترین مرکز فیزیوتراپی در قزوین، کلینیک فیزیوتراپی در قزوین، بهترین فیزیوتراپ در قزوین
منوال تراپی

درمان دستی در فیزیوتراپی

u003ch4u003eدرمان دستی در فیزیوتراپی حکمت نوینu003c/h4u003enدرمان دستی در فیزیوتراپی :درمان های دستی شامل انواع مختلفی از تکنیک های ماساژ بافت نرم ، تکنیک های ریلیز فاشیا ، موبیلیزیشن و منیپولیشن می باشد .تمامی این تکنیک ها کاملا تخصصی هستند و فیزیوتراپیست ها با گذراندن دوره های آموزشی ویژه مهارت انجام این تکنیک ها را کسب می کنند.nnدرمان های دستی بعد از معاینه کامل بیمار و با توجه به نیاز بیمار و تشخیص فیزیوتراپیست انجام می شود.انتخاب نوع درمان دستی و مدت زمان این درمان بسته به مشکل شما می تواند متفاوت باشد.در طی جلسه درمان دستی ممکن است کمی درد داشته باشید که طبیعی است . انواع مختلف این درمان در ادامه توضیح داده خواهد شد.